Usages of bollan
Bollan kostar tvö hundruð krónur.
The bun costs two hundred krónur.
Börnin borðuðu fjórar bollur.
The children ate four buns.
Learn bollan and more in Icelandic
All course content and exercises are completely free — no paywalls, no trial periods, no signup needed.
- ✓ Practice with interactive exercises
- ✓ Track your progress with spaced repetition
- ✓Learn at your own pace — completely free